Halmi vitis 2020 néven szervezett a Folk Alapítvány borszimpóziumot, hogy találkozási lehetőséget nyújtson a Szatmár megyei borászoknak és borkedvelőknek. Az eseménynek Tasmásváralja adott otthon, de az eseményt üdvözlő Halmi polgármestere, Incze Lajos reméli, hogy hamarosan lesz olyan vállalkozó, aki Halmihegyen hoz létre egy olyan közösségi teret, amely befogadja majd az ehhez hasonló rendezvényeket.
Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke is hasonló kezdeményezésben reménykedik és örömmel vette tudomásul, hogy Szatmár más borvidékeinek képviselői is ott voltak az esemémnyen, jelezve ezzel, hogy összetartoznak. „Ez a helyzet is rámutatott arra, amit régóta hangsúlyozok: a helyit kell fogyasztani, mert a helyi termelőnek mi kell legyünk a felvásárlóközege. Ezeket a borokat tegyük vasárnap az asztalra, ezzel ünnepeljünk és ezzel menjünk vendégségbe, ugyanis azzal kell büszkélkedjünk, amint van” – mutatott rá egy fontos pontjára a lokálpatriotizmusnak a megyei tanács elnöke.
„Azt azért az igazi hozzáértők tudják, hogy a bor titokzatos ital, nem harsány és hivalkodó, s csak annak tárulkozik fel, aki szépen és okosan közelít hozzá” – fogalmazott a hivatalos köszöntők után Mészáros István, a Folk Alapítvány elnöke és a projekt megálmodója, aki ezzel meg is nyitotta a szakmai megbeszélést. Ezen megtudhatták a résztvevők, hogy a kolektivizálás következtében gyakorlatilag szinte eltűntek a halmi borok, egy-két elszánt gazda maradt csupán, aki vitte tovább a hagyományt. Ezután a nagyon nagy kihagyás után szinte újra kellett tanulni a mesterséget, de a borversenyek és a több mint 1500 hektárnyi szőlőültetvény annak ékes bizonyítékai, hogy ez sikerült és a szatmári szőlővidékek élettel teltek meg – fogalmazott dr.Kurtinecz Pál, agrokémikus, a Sárközújlaki Mezőgazdasági Kutató és Fejlesztő Állomás tudományos főmunkatársa.
Ám a megtermett bort értékesíteni is tudni kell. Bíztató, hogy míg kezdetben pillepalackokban érkeztek a borversenyre a minták, addigra ma már saját címkés borosüvegek is szép számmal jelen vannak a megmérettetéseken. Valahol ezen a ponton csatlakozik a kérdéskörhöz Balázs Attila borkereskedő. „Tudni kell, hogy kik vagyunk, mi, személy szerint, mint szőlőtermesztők és borászok, de azt is tudnunk kell, hogy az összefogásban van az erőnk. Tehát mindenkinek kell legyen egyéni borászati identitása, de mi közösen is pontosan kell tudjuk Szatmár megyében, hogy kik vagyunk és mit akarunk” – summázta véleményét Balázs Attila, aki a halmi borok értékesítési potenciáljáról is beszélt. Az eseményen részt vett Magyar Lóránd parlamenti képviselő is, a Szatmári Termék védjegy előmozdítója, aki kifejezte abbéli vágyát, hogy kiváló borok kerüljenek be a védjegy alá, így emelve a Szatmári Termékek minőségét.